 Haastattelu on ilmestynyt alun perin Vihreä Helsinki 1/2022 -lehdessä.
Haastattelu on ilmestynyt alun perin Vihreä Helsinki 1/2022 -lehdessä.
Vihreissä ystävystyneet Alviina Alametsä ja Coel Thomas ovat pitäneet yhteyttä jo kahdeksan vuotta. Kaksikkoa yhdistävät poliittisen toiminnan lisäksi tabujen särkeminen, musiikki ja avoimuus. Jututimme aluevaalien alla Alviinaa ja Coelia pitkän ystävyyden annista.
Miten tutustuitte?
Alviina Alametsä: Tutustuimme Coelin kanssa Ozan Yanarin eurovaalikampanjassa vuonna 2014. Coel oli töissä Lidlissä, ja itse olin ollut pitkään Greenpeacen feissarina. Olimme jo silloin avoimia, ihmisten kohtaaminen ei meitä ujostuttanut. Lähdimme tekemään yhdessä katukampanjaa ja järjestämään tapahtumia. Huomasimme, että kuuntelemme samoja bändejä ja kesällä menimme kaveriporukalla Flow-festareille. Seuraavina vuosina kävin monesti Coelin luona Hollannissa, jonne hän oli muuttanut opintojen takia.
En osannut vielä tuolloin ajatella, että lähtisin itse ehdolle isompiin vaaleihin, mutta mieleeni jäi, että Coelin kanssa haluan tehdä jatkossakin kampanjoita, koska hän oli niin luova ja sydämellinen tyyppi. Kannustin vuosia Coelia itseään pyrkimään päättäjän rooliin, ja Coelin vuoden 2021 kuntavaalikampanja olikin menestys. Pääsimme molemmat valtuustoryhmään. Koko vaalikevään parhaana asiana mieleeni jäi sateenkaarisuojatie, jonka piirsimme liiduilla läpi koko Kampin Narinkkatorin puolustamaan sateenkaarioikeuksia.
Coel Thomas: Olin vuonna 2014 Helsingin Vihreiden Nuorten hallituksessa samalla kun Alviina toimi HYYn Vihreissä. Tapasimme vetäessäni Ozanin katukampanjaa. Meillä klikkasi välittömästi, yhteinen huumorintaju löytyi heti. Olin tuolloin vielä aika amatööri katukampanjoinnissa, mutta tekemällä oppii. Ulospäinsuuntautuneisuus ja huumori auttoivat meitä tekemään yhteistyötä. Taidoista oli myöhemmin paljon hyötyä omissa kampanjoissamme.
Lähdinkin myöhemmin mukaan Alviinan eurovaalikampanjaan. Meillä oli vielä paljon opittavaa kampanjoinnista ja improvisoimme paljon, mutta jotain teimme oikein, sillä nyt Alviina on europarlamentaarikko. Rakensimme Alviinan ja tiimiläisten kanssa kampanjointia pilke silmäkulmassa, mikä varmasti sai aikaan sen suurimman taian koko kampanjaan.
Oliko tuolloin helppoa löytää samanmielisiä ystäviä Vihreiden tapahtumista?
Coel: Illanistujaiset, joita järjestettiin esimerkiksi Kupolissa, Uuden ylioppilastalon kattokerroksessa ennen kuin se muutettiin vihervasemmistolaisten opiskelijoiden tiloista skumppabaariksi, olivat kivoja ja helppoja tapahtumia joista saattoi aloittaa tutustumisen muihin ihmisiin. Olin mukana myös niiden järjestämisessä ja niistä jäi hyviä muistoja.
Valitettavasti pandemian takia tapahtumia ei enää järjestetä kuten ennen. Hyvää kannattaa kuitenkin odottaa. Jos tutkimme historiaa, sata vuotta sitten Espanjantaudin laannuttua maailma palasi merkittävällä tavalla yhteen, antaen kipinän kulttuurillisille vallankumouksille ympäri maailmaa. Uskon, että tämän pandemian lopulta väistyessä uusien kavereiden löytäminen vihreistä on helpompaa kuin koskaan.
Mitkä asiat yhdistävät teitä?
Alviina: Tavatessamme meitä yhdistivät ennen kaikkea samat arvot. Kansainvälisyys, ihmisoikeudet ja tasa-arvo olivat molemmille tärkeitä asioita, mutta aloimme puhua määrätietoisesti myös siitä, miten vaikkapa perustuloa voisi edistää.
Coel on ystävistäni se, joka on aina vain puhelinsoiton päässä jonkin hurjan idean toteuttamisesta. Paras asia, jonka olen Vihreistä saanut, ovat ystäväni, kuten Coel. Kannustamme kaikkia mukaan Vihreiden toimintaan, koska kun jakaa samat arvot, on helppo rakentaa syvä ystävyys.
Coel: Yhteisten arvojen lisäksi minua ja Alviinaa yhdistää se ettemme pelkää puhua stigmatisoiduista tai vaikeista asioista. Mielenterveys oli joskus vielä tabu politiikassakin, ennen kuin siitä tuli jokaisen puolueen kärkiteema aluevaaleissa. Muistan kuinka 2019 eduskuntavaalien alla jakaessani Alviinan vaaliesitteitä monet ihmiset kiittivät erikseen, että mielenterveys oli nostettu esitteen kanteen. Mielestäni nämä teemat myös auttoivat nostamaan Alviinan mepiksi. Itse puhun paljon Suomen nykyisen päihdepolitiikan epäonnistumisista ja etenkin kannabiksen kieltolain haitoista. Alviina auttoi viemään läpi kantaamme kannabiksen sääntelyn suhteen viime vuoden puoluekokouksessa ja hän on puhunut asiasta myös EU-tasolla.
Jonkun pitää rikkoa hiljaisuuksia ja meille tämä ei onneksi ole yhtä pelottava ajatus kuin joillekin muille.
Jos ette olisi tavanneet Vihreiden toiminnan kautta, missä muualla olisitte todennäköisesti tavanneet?
Coel: Jos olisimme päätyneet eri puolueisiin tai puoluetoiminnan ulkopuolelle, olisimme varmasti törmänneet kansalaisaktiiveina mielenosoituksissa. Aktiivisena katukampanjoitsijana Alviina olisi myös varmasti ojentanut minulle vaaliesitteensä.
Alviina: Mielenosoitukset tulivat mieleen myös minulle, olisimme varmaan tavanneet myös kotibileissä, sillä meillä on paljon yhteisiä kavereita. Näitä kahta asiaa, mielenosoituksia ja bileitä olemmekin kaivanneet korona-aikana! Toivottavasti saamme ne pian takaisin, ja riemua ja uusia ystävyyksiä ihmisten elämään.
Teksti: Joonas Kallonen
