Vihreä valtuustoryhmä

Vihreät on Helsingin kaupunginvaltuuston toiseksi suurin poliittinen ryhmä. Vihreillä on 21 valtuutettua ja saman verran varavaltuutettuja, jotka kuuluvat myös valtuustoryhmään.

Kaupunginvaltuusto kokoustaa joka toinen keskiviikko kaupungintalolla. Kokousta ennen pidetään jäsenille avoin vihreän valtuustoryhmän ryhmäkokous.

Jos haluat tulla seuraamaan valtuustoryhmän kokousta, otathan yhteyttä valtuustoryhmän sihteeriin. Poikkeustilanteessa keväällä 2020 ryhmäkokoukset järjestetään etäkokouksina.

 

Apulaispormestarit

Anni Sinnemäki

kaupunkiympäristön apulaispormestari

anni.sinnemaki@hel.fi
050 511 3166

Erityisavustaja Julianna Kentala
julianna.kentala@hel.fi
040 182 8243

Tutustu valtuutettuun

Sanna Vesikansa

sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari

sanna.vesikansa@iki.fi
040 745 9586

Erityisavustaja Hanna Hannus
hanna.hannus@hel.fi
050 307 2127

Tutustu valtuutettuun

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

Otso Kivekäs

otso.kivekas@iki.fi
044 333 6338

Tutustu valtuutettuun

Vihreän valtuustoryhmän puheenjohtajat

Reetta Vanhanen

puheenjohtaja

reetta.vanhanen@helsinki.fi
045 121 2216

Tutustu valtuutettuun

Fatim Diarra

1. varapuheenjohtaja

fatim.diarra@gmail.com
050 591 0299

Tutustu valtuutettuun

Hannu Oskala

2. varapuheenjohtaja

hannu.oskala@gmail.com
044 530 4712

Tutustu valtuutettuun

Valtuustoryhmän sihteeri

Anna Hyödynmaa

anna.hyodynmaa@vihreat.fi
040 754 3313

Kaupunginvaltuutetut

Otso Kivekäs

otso.kivekas@iki.fi
044 333 6338

Tutustu valtuutettuun

Anni Sinnemäki

anni.sinnemaki@hel.fi
050 511 3166

Tutustu valtuutettuun

Osmo Soininvaara

osmo@soininvaara.fi
045 121 4559

Tutustu valtuutettuun

Sanna Vesikansa

sanna.vesikansa@iki.fi
040 745 9586

Tutustu valtuutettuun

Varavaltuutetut

1. Jarmo Nieminen
2. Johanna Nuorteva
3. Minerva Krohn
4. Lilja Tamminen
5. Amanda Pasanen
6. Joonas Kolehmainen
7. Laura Nordström
8. Pauliina Saares
9. Anu Korppi
10. Anna Laine
11. Mikko Kiesiläinen
12. Sameli Sivonen
13. Mikko Särelä
14. Riikka Suominen
15. Pauliina Lehtinen
16. Ville Ylikahri
17. Niina Halonen-Malliarakis
18. Matilda Merenmies
19. Suzan Ikävalko
20. Joonas Lyytinen
21. Antti Möller