Tiedote 25.11.2010

Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja vaihtuu tammikuussa. Nykyinen puheenjohtaja Otto Lehtipuu ei tavoittele jatkokautta. Valtuuston puheenjohtaja valitaan Helsingissä kahdeksi vuodeksi kerrallaan, kuten kaupunginhallituskin.
– Päätökseni taustalla ovat muuttuneet työtehtäväni ja niiden vaatima ajankäyttö. Siihen ei liity poliittisia syitä tai erimielisyyksiä. Työn, perheen ja valtuuston puheenjohtajuuden yhdistäminen on osoittautunut vaikeaksi. Olen ollut Helsingin kunnallispolitiikan eturivin tehtävissä 15 vuoden ajan, ja nyt on aika keskittyä ammatillisiin haasteisiin, Lehtipuu kertoo
Lehtipuu on työskennellyt VR-konsernin ympäristö- ja yhteiskuntasuhdejohtajana tämän vuoden maaliskuusta alkaen.
– Helsingin lähivuosien isojen kysymysten, kuten tiukentuvan talouden, pääkaupunkiseudun yhteistyön tiivistymisen ja poliittisen päätöksenteon kehittämisen takia kaupunginvaltuusto tarvitsee puheenjohtajan, joka pystyy mahdollisimman täysipainoisesti keskittymään kaikkein tärkeimmän kunnallispoliittisen luottamustehtävän hoitamiseen. Keskeisten tehtävien kierrättäminen on järkevää ja helppoakin, kun vihreiden ryhmässä riittää osaajia, Lehtipuu toteaa.
Otto Lehtipuu jatkaa kaupunginvaltuuston jäsenenä ja Stadion-säätiön puheenjohtajana.
Helsingin vihreä valtuustoryhmä valitsee ehdokkaansa uudeksi puheenjohtajaksi kokouksessaan 1.12. Puolueiden neuvotteluissa paikka on sovittu vihreille koko vaalikaudeksi.
Lisätietoja:
Otto Lehtipuu, p. 050 383 5759