Maailma kirjaimellisesti palaa. Kesän uutisia ovat olleet metsäpalot, tulvat, maanvyörymät, helleaallot, lämpöennätykset ja helteisiin kuolleet vanhukset. Uutiset ahdistavat ja samalla ihmisellä on voimakas kyky tottua ja turtua.
Moni meistä kuitenkin miettii, mitä tässä tilanteessa voi tehdä? Paljonkin. Ilmaston kuumeneminen on jo tapahtunut tosiasia, mutta samalla jokaisella päästöjä vähentävällä teolla on vaikutusta, jokaisella kymmenyksellä on merkitystä. Yksittäisen ihmisen valinnoilla on merkitystä, mutta ennen kaikkea merkitystä on niillä päätöksillä, joita teemme kaupungeissa, kunnissa, kansallisvaltioissa ja yksittäisissä yrityksissä.
Helsinki on sitoutunut vähentämään päästöjään vuoden 1990 tasosta 85 prosenttia vuoteen 2030 mennessä. Kiristimme päästövähennystavoitetta tämän valtuustokauden alussa. Se on mahdollista, koska helsinkiläiset äänestivät riittävän paljon meitä valtuutettuja, jotka ottavat käynnissä olevan kriisin tosissaan ja tekevät sen ratkomiseksi päätöksiä.
Tänään kaupunginhallituksessa päätettiin Helsingin uudesta ilmasto-ohjelmasta. Tämän ohjelman toimet vievät meidät vuoden 2030 päästötavoitteeseen ja luovat pohjan, josta lähdemme rakentamaan uskottavaa polkua Helsingin vuoden 2040 nettonolla -päästötavoitteeseen.
Ohjelma antaa keinoja niin Helsingin sisällä päästöjen vähentämiseen kuin niiden päästöjen vähentämiseen, jotka syntyvät Helsingin ulkopuolella, mutta joihin helsinkiläisillä on kulutuksensa ja kaupungin hankintojen kautta vaikutusvaltaa. Sähköistämme vesiliikennettä, jakeluliikennettä ja henkilöautoja, vähennämme liha- ja maitotuotteita kaupungin ruokatarjoiluissa ja painamme rakennusten hiilijalanjälkeä alas.
Erityisen kiinnostavaa ohjelmassa on uuden ympäristövyöhykkeen luominen. Ympäristövyöhyke tulee aluksi koskemaan jakeluliikennettä, jonka sähköistymistä vyöhykkeen säännöt vauhdittavat. Vyöhykkeen laajuutta ei ole vielä tässä ohjelmassa päätetty, vaan sitä valmistellaan yhtä jalkaa Vantaan ja Espoon kanssa ja sen on tarkoitus astua voimaan vuonna 2030.
Vihreät ovat kannattaneet ympäristövyöhykettä Helsinkiin jo pitkään ja vielä reilu vuosi sitten demarit ja kokoomus kaatoivat valmistelun tiukassa äänestyksessä. Nyt on onneksi toisin ja ympäristövyöhykettä lähdetään valmistelemaan yksimielisen kaupunginhallituksen tuella.
Työ päästöjen vähentämiseksi ei pääty tähän. Suomessa aloittaa uusi hallitus vielä tämän valtuustokauden aikana ja uuden hallituksen politiikasta riippuu, kuinka helppoa tai vaikeaa on Helsingin saada aikaan viimeiset vuoden 2030 päästövähennykset. Jos hallituksen politiikka auttaa kaupunkeja saavuttamaan ilmastotavoitteensa, on meidän tehtävämme Helsingissä vähän helpompi, jos taas hallitus on sellainen kuin nykyinen, täytyy meidän Helsingissä vielä löytää uusia keinoja, erityisesti liikenteen päästöjen laskemiseen.
Anni Sinnemäki
Kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja