Kiinnostaako Helsingin Vihreiden vaalikampanjan johtaminen kohti eduskuntavaaleja 2027, ehdokashankinta, vaaliviestintä tai katukampanjan suunnittelu? Hae mukaan työryhmiin!

Helsingin Vihreiden eduskuntavaalityöryhmähaut ovat nyt auki ja etsimme osaavia, innostuneita ja strategisesti ajattelevia tekijöitä rakentamaan vihreää menestystä seuraaviin eduskuntavaaleihin. Hakuaika 7.11.–7.12.2025. Hakulomakkeet löytyvät kunkin avoinna olevan tehtäväkuvauksen alta.

Helsingin Vihreiden hallitus nimeää työryhmien puheenjohtajat ja jäsenet kokouksessaan viikolla 51. Kaikkiin hakijoihin ollaan tämän jälkeen yhteydessä.

***
Helsingin Vihreiden vuoden 2027 eduskuntavaalikampanjan organisaatio rakentuu kampanjatyöryhmästä ja sen kolmesta alatyöryhmästä. Kampanjatyöryhmä vastaa koko kampanjan strategisesta suunnittelusta ja koordinaatiosta, ja siihen kuuluvat työryhmän puheenjohtajan ja jäsenten lisäksi sekä Helsingin Vihreiden puheenjohtaja, työntekijät ja kaikkien alatyöryhmien puheenjohtajat. Alatyöryhmät ovat vaaliviestinnän ja politiikan työryhmä, katukampanjan ja ehdokastuen työryhmä sekä ehdokasasettelutyöryhmä, joista kukin vastaa omasta kampanjan osa-alueestaan.

Hakuun avataan nyt seuraavat kokonaisuudet:

  • Kampanjatyöryhmän puheenjohtaja ja jäsenet suunnittelemaan ja johtamaan koko vaalikampanjaa.
  • Ehdokasasettelutyöryhmän puheenjohtaja ja jäsenet rakentamaan monipuolista ja vahvaa ehdokaslistaa.
  • Vaaliviestintä & politiikka -työryhmän puheenjohtaja osallistumaan kampanjatyöryhmän toimintaan ja tekemään alustavia suunnitelmia oman työryhmän toiminnasta.
  • Katukampanja & ehdokastuki -työryhmän puheenjohtaja osallistumaan kampanjatyöryhmän toimintaan ja tekemään alustavia suunnitelmia oman työryhmän toiminnasta.

 

HUOM. Vaaliviestintä & politiikka ja katukampanja & ehdokastuki -työryhmien jäsenten haku aukeaa alkuvuonna 2026, mutta puheenjohtajia haetaan jo nyt.

Hakulomakkeet ja tarkemmat kuvaukset työryhmien tehtävistä ja avoinna olevista rooleista löytyy hakulomakkeilta. Hakijoiden tulee olla Helsingin Vihreiden jäseniä. Hakuaika on nyt käynnissä, lähde mukaan rakentamaan Helsingin Vihreiden menestystä eduskuntavaaleissa 2027!

Hae kampanjatyöryhmään (puheenjohtaja ja jäsenet): Hakulomake ja lisätietoja kampanjatyöryhmästä täältä

Hae ehdokasasettelutyöryhmään (puheenjohtaja ja jäsenet): Hakulomake ja lisätietoja ehdokasasetteluryöryhmästä täältä

Hae Vaaliviestintä & politiikka -työryhmän puheenjohtajaksi:  Hakulomake ja lisätietoja Vaaliviestintä & politiikka työryhmästä täältä

Hae Katukampanja & ehdokastuki -työryhmän puheenjohtajaksi: Hakulomake ja lisätietoja työryhmästä