Vihreiden kaupunginvaltuutettu Minna Lindgren jätti keskiviikkona 18.5. valtuustoaloitteen, jossa ehdotetaan että Helsinki pilotoi nuorten kulttuuripassia osana koronatoipumista.
“Helsinki voisi pilotoida nuorten kulttuuripassia rajaamalla ikäryhmän ja summan haluamakseen ja määrittelemällä kulttuurin ensisijaisesti kaupungin omiin ja sen tukemiin toimijoihin kuten teattereihin, museoihin, oopperaan ja niin edelleen, mutta myös klubit, festivaalit, elokuvateatterit ja kirjakaupat sopisivat mukaan”, toteaa aloitteen tehnyt valtuutettu Minna Lindgren.
Koronapandemia on koskettanut laajasti nuoria ja kulttuurikenttää. Helsingissä tarvitaan uusia toimia niin nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi kuin kulttuurielämän elpymiseen. Vihreiden valtuustoaloite pohjautuu Ranskassa vuodesta 2019 hyvin tuloksin kokeiltuun malliin. Siinä 18-vuotiaat nuoret voivat valita vuoden aikana 500 eurolla erilaisia kulttuurielämyksiä. Verkkopalvelun tarjontaan on koottu laajalti kulttuurin tapahtumia, maksullisia ja ilmaisia. Sisältö perustuu kulttuuritoimijoiden kanssa tehtyihin sopimuksiin.
“Oppivelvollisuuden päätyttyä nuori aikuinen on itse vastuussa siitä, miten hyödyntää kulttuuria elämässään, osana hyvinvointia ja identiteetin rakentamista. Kulttuuripassi rohkaisee ja auttaa nuoria etsiytymään kulttuurin pariin. Taiteen ja tapahtumien tuottajille se luo mahdollisuuden löytää uusia yleisöjä”, Lindgren sanoo.
Lisätiedot:
Minna Lindgren, 040 7334909