Helsingin Vihreät nimeää ensimmäiset 11 ehdokasta kevään 2023 eduskuntavaaleihin jäsenäänestyksellä. Sähköisen jäsenäänestyksen perusteella yhdistyksen kokous päättää nimettävät ehdokkaat 16.6.2022.

Jäsenäänestys järjestetään 23.5.–7.6. välisenä aikana. 8. toukokuuta mennessä Helsingin Vihreiden jäsenyhdistyksiin liittyneet jäsenet saavat äänestää.

Helsingin Vihreiden jäsenyhdistykset asettavat ehdokkaat jäsenäänestykseen viimeistään 30.4. Jäsenäänestykseen mukaan haluavan henkilön on kuuluttava johonkin Helsingin Vihreiden jäsenyhdistykseen. Esitystä ehdokkuudesta on pyydettävä jäsenyhdistykseltä.

Jäsenäänestyksen jälkeen loput listalle otettavista ehdokkaista nimetään Helsingin Vihreiden yhdistyksen kokouksissa kampanjatyöryhmän esityksen pohjalta. Vuoden 2019 vaaleissa ehdokaslistan kokonaiskoko oli 22 ehdokasta. Eduskuntavaalien varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 2.4.2023.

Lisätiedot:
Outi Lindqvist, Helsingin Vihreiden puheenjohtaja
040 544 6652
outi.lindqvist@vihreat.fi