krohnminerva_iso_8527
Helsinki on sinkkujen kaupunki. Lähes joka toisen oven takana asuu vain yksi ihminen. Kun perhe kasvaa, muutetaan usein naapurikaupunkeihin tai kauemmaksi kehyskuntiin. Töitä jatketaan usein Helsingissä. Työmatkat pitenevät ja yhä useammat matkustavat päivittäin pitkiä matkoja autoillaan. Kehyskunnissa onkin tarve kehittää joukkoliikennettä, jotta yhä useampi voisi pendelöidä ilman autoa.  Tämä vaatii kunnilta myös rahallista panosta joukkoliikenteeseen.
Tutkimusten mukaan yli puolet suomalaisista haaveilee omakotitaloasumisesta. Eivät kuitenkaan kaikki. Helsinkiläisistä vajaa kolmannes haaveilee omakotitalosta. Kerrostaloasumisesta haaveileville perheille tarvitaan myös valinnanvaraa.
Miksi helsinkiläiset perheet sitten muuttavat kauaksi työpaikoiltaan? Valitettavasti Helsinki on Euroopan pääkaupungeista lähes pienasuntovaltaisin. Helsingin asuntokannasta peräti 2/3 on yksiöitä tai kaksioita. Yli 75m2 asuntoja on vajaa viidennes asuntokannasta ja yli 100m2 asuntoja vajaa 15%. Asuntokantamme siis suosii sinkkuja ja tarjoaa vähän valinnanvaraa isoa asuntoa tarvitsevalle perheelle.
Helsingissä on toki tarve kaikenlaisille asunnoille. Kaikki halukkaat eivät mahdu ytimeen ja siksi kilpailua on sekä pienistä että isoista asunnoista, sekä omistus- että vuokrapuolella. Kuitenkin isojen asuntojen puute vääristää asukasrakennetta koko seudulla.
Helsinki pyrki lyhyen aikaa kaavalla määrittelemään että rakennettavien asuntojen keskipinta-alan pitää olla vähintään 75m2. Tällä yritettiin varmistaa myös isompien asuntojen rakentaminen. Kaavasäätely kuitenkin koettiin kankeaksi. Rakennusliikkeet valittavat etteivät isot asunnot käy kaupaksi. Tähän on ilmeisesti syynä hinnoittelu, jossa isoista asunnoista yritetään rahastaa täysin kohtuuttomat voitot. Hitas-asunnot joissa hinnoittelun pitää vastata rakennuskustannuksia, ei ole ongelmia isojen asuntojen myymisessä.
Kaupunki tarvitsee uuden välineen rakentamisen ohjaamiseen. Tarvitsemme isoja asuntoja jotta myös perheet voivat asua Helsingissä.  Uusien laajojen asuntoalueiden rakentaminen Jätkänsaareen ja Kalasatamaan mahdollistaa Helsingin asuntokannan vääristymän korjaamisen.
Minerva Krohn
Kaupunginvaltuutettu
Kaupunginhallituksen jäsen