Helsingin Vihreiden tiedote 22.9.2006
Helsingin Vihreät valitsivat eilen 21.9.2006 neljä uutta ehdokasta eduskuntavaaleihin. Samalla hyväksyttiin Helsingin Vihreiden vaaliohjelma. Varsinainen kampanja-avaus ja vaaliohjelman sekä ehdokaslistan julkistus tapahtuu myöhemmin tänä vuonna.
’Ilmasto ja Itämeri vaativat suojelua nyt’, sanoo Helsingin Vihreiden puheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto. ’Myös hyvinvointia pitää suojella: hyvinvointivaltion pitää turvata hyvinvointi kaikille. Siksi yhteisvastuu, tasa-arvo ja huoli myös kaikkein heikoimmista ovat edelleen vihreän politiikan kulmakivet’, sanoo Helsingin Vihreiden puheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto.
Helsingin Vihreät vaativat ympäristön hyvinvoinnin huomioimista kaikessa päätöksenteossa: ’Satsaamalla kotimaiseen energiaan voimme luoda tuhansia uusia työpaikkoja ja kokonaisia teollisuudenhaaroja’,
Alanko-Kahiluoto jatkaa.
![]() |
| Kansanedustaja Osmo Soininvaara |
Osmo Soininvaara tekee tilaa uudelle sukupolvelle ja vetäytyy eduskuntavaaliehdokkuudesta. Syyksi Soininvaara toteaa: ’Kuudentoista eduskuntavuoden jälkeen mieli halajaa jo vaihtelua. Yhteiskunnallista toimintaa en jätä, mutta aion keskittyä kirjoittamiseen ja luennointiin’.
Helsingin Vihreät kiittää Soininvaaraa komeasta urasta kansanedustajana. ’Ode on tehnyt hienon urakan. Hän on ehtinyt toimia melkein 16 vuotta kansanedustajana, joista kaksi vuotta ministerinä ja neljä vuotta puolueen puheenjohtajana – kaikki tämä puolueessa, joka täyttää vasta 20 vuotta ensi helmikuussa’, kiittelee Helsingin Vihreiden varapuheenjohtaja Ville Ylikahri. Soininvaara jatkaa toimintaa vihreissä mm. kaupunginvaltuutettuna ja taustavaikuttajana.
Helsingin Vihreiden tavoitteena on 5 paikkaa vuoden 2007 eduskuntavaaleissa.
Ehdokaslistalle valittiin neljä uutta ehdokasta:
Suomen ladun toiminnanjohtaja Tuomo Jantunen (58), Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton puheenjohtaja Tapio Laakso (25), Finlands Svenska Gröna:n puheenjohtaja Pontus Slätis (30) ja Vantaan kaupungin viestintäjohtaja Kai Ovaskainen (47).
Lisätietoja:
Ohjelmasta ja vaaleista yleensä:
- Puheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto, 050 561 4492,
outi.alanko@vihreat.fi - Vaalipäällikkö Ville Tuominen, 045 1314 349,
ville.tuominen@vihreat.fi
Ehdokkaista
- Tuomo Jantunen, (09) 4159 1125, tuomo.jantunen@suomenlatu.fi
- Tapio Laakso, 050 325 0074, tapio.laakso@iki.fi
- Pontus Slätis, 040 501 1137, pontus.slatis@welho.com
- Kai Ovaskainen, 040 769 6538, kai.ovaskainen@welho.com
—
Liite: 21.9 mennessä valitut ehdokkaat:
Helsingin Vihreiden eduskuntavaaliehdokkaiksi ennen 21.9.2006 valittujen lista:
Abdulla Zahra, 41, kätilö, kaupunginvaltuutettu
Alanko-Kahiluoto Outi, 40, tutkija, FL, kaupunginvaltuutettu
Brax Tuija, 41, kansanedustaja, oik.kand, kaupunginvaltuutettu
Helistö Kimmo, 45, tuottaja, kaupunginvaltuutettu
Hellström Sanna, 33, eläinlääkäri, tutkija, kaupunginvaltuutettu
Ingervo Sirkku, 46, erityisluokanopettaja, opinto-ohjaaja,
KM, kaupunginvaltuutettu
Korpela Heikki, 26, tietotekniikka-asiantuntija
Krohn Minerva, 38, terveyskeskuslääkäri, kaupunginvaltuutettu
Könkkölä Kalle, 56, toiminnanjohtaja
Lehtipuu Otto, 37, ympäristöpäällikkö, DI, kaupunginvaltuutettu
Moisio Elina, 30, tutkija, VTM, kaupunginvaltuutettu
Puoskari Mari, 26, DI, kaupunginvaltuutettu
Rantanen Tuomas, 40, kustannuspäällikkö, kaupunginvaltuutettu
Sinnemäki Anni, 32, kansanedustaja, hum.kand., kaupunginvaltuutettu
Sumuvuori Johanna, 29, kansanedustaja, VTM, kaupunginvaltuutettu
Ylikahri Ville, 31, historian opettaja, FM
Yleiskokous 21.9.06 päätti täydentää ehdokaslistaa seuraavilla nimillä:
Jantunen Tuomo, 58, Toiminnanjohtaja, liikuntaneuvos
Laakso Tapio, 25, opiskelija, Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton puheenjohtaja
Ovaskainen Kai, 47, Viestintäjohtaja
Slätis Pontus, 30, arkkitehti SAFA, ordförande av Finlands Svenska Gröna.
