Vihreä valtuustoryhmä

Vihreät on Helsingin kaupunginvaltuuston toiseksi suurin poliittinen ryhmä. Vihreillä on 21 valtuutettua ja saman verran varavaltuutettuja, jotka kuuluvat myös valtuustoryhmään.

Kaupunginvaltuusto kokoustaa joka toinen keskiviikko kaupungintalolla. Kokousta ennen pidetään jäsenille avoin vihreän valtuustoryhmän ryhmäkokous.

Jos haluat tulla seuraamaan valtuustoryhmän kokousta, otathan yhteyttä valtuustoryhmän sihteeriin Anna Hyödynmaahan (anna.hyodynmaa@vihreat.fi)!

Apulaispormestarit

Anni Sinnemäki, kaupunkiympäristö
anni.sinnemaki@hel.fi
050 511 3166

Erityisavustaja Julianna Kentala
julianna.kentala@hel.fi
040 182 8243

Sanna Vesikansa, sosiaali- ja terveystoimi
sanna.vesikansa@iki.fi
040 745 9586

Erityisavustaja Heikki Sairanen
heikki.sairanen@hel.fi
045 357 9212

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

Otso Kivekäs
otso.kivekas@iki.fi
044 333 6338

Vihreän valtuustoryhmän puheenjohtajat

Reetta Vanhanen, puheenjohtaja
reetta.vanhanen@helsinki.fi
044 570 7857

Fatim Diarra, 1. varapuheenjohtaja
fatim.diarra@gmail.com
044 288 5805

Hannu Oskala, 2. varapuheenjohtaja
hannu.oskala@gmail.com
044 530 4712

Valtuustoryhmän sihteeri

Anna Hyödynmaa
anna.hyodynmaa@vihreat.fi
040 754 3313

 

Kaupunginvaltuutetut

Anna Hyödynmaa

anna.hyodynmaa@vihreat.fi
040 754 3313

Varavaltuutetut

Jarmo Nieminen
Johanna Nuorteva
Minerva Krohn
Lilja Tamminen
Amanda Pasanen
Joonas Kolehmainen
Laura Nordström
Pauliina Saares
Anu Korppi
Anna Laine
Mikko Kiesiläinen
Sameli Sivonen
Mikko Särelä
Riikka Suominen
Pauliina Lehtinen
Ville Ylikahri
Niina Halonen-Malliarakis
Matilda Merenmies
Suzan Ikävalko
Joonas Lyytinen
Tuomas Tuure