Helsingin Vihreät valitsi syyskokouksessaan 8.12.2011 musiikin maisteri Hannu Oskalan yhdistyksen johtoon.
– Halusin jälleen mukaan Helsingin Vihreiden hallitustyöskentelyyn nimenomaan kunnallisvaalivuonna, koska edellisellä kerralla (2008) toiminta oli erittäin mielenkiintoista, motivoivaa ja poliittiseksi työksi ihanan konkreettista. Ensi syksyn asetelmat ovatkin kutkuttavat. Meidän tulee haastaa Kokoomuksen asema Helsingin suurimpana puolueena, Oskala linjaa.
Hannu Oskala on toiminut kuluvalla valtuustokaudella Helsingin kulttuuri- ja kirjastolautakunnan jäsenenä ja aiempaa vihreää järjestökokemusta hänellä on mm. Helsingin Vihreiden Nuorten (Nuhevi) puheenjohtajuudesta ja Helsingin vihreiden hallituksesta.
– Helsingin Vihreiden mieluisa päätyö ensi keväälle onkin ehdokasasettelu kunnallisvaaleihin. Listallamme on osaavien ja tunnettujen valtuutettujen lisäksi paljon uutta voimaa ympäri kaupungin. Meiltä siis löytyy ykköskentällisen lisäksi kakkos- ja kolmoskentälliset ja farmijoukkueeseenkin on tunkua, toteaa Oskala.
Neljästätoista ehdolla olleesta henkilöstä Helsingin Vihreiden hallitukseen valittiin vuoden 2011 hallituksesta puoluevaltuuskuntalainen Veera Lampi, Koillis-Helsingin Vihreiden puheenjohtaja Hannu Tuominen, Itä-Helsingin Vihreiden varapuheenjohtaja Marko Ronkainen, Vihreiden Nuorten toinen puheenjohtaja Inka Venetvaara sekä Tino Warinowski Etelä-Helsingin Vihreistä. Uusina jäseninä hallitukseen valittiin Länsi-Helsingin Vihreistä Tuija Braxin eduskunta-avustaja Pauliina Lehtinen, Helsingin Vihreän Seuran puheenjohtaja Hanna Sauli, Kallion seudun Vihreistä JHL:n Vihreiden perustajajäsen Kari Kälviä sekä Turkka Louekari Helsingin Vihreistä Nuorista.
Vihreillä on Helsingissä noin 2000 jäsentä. Helsingin Vihreät linjasivat syyskokouksessa tavoitteekseen nousta suurimmaksi puolueeksi vuoden 2012 kunnallisvaaleissa.
 
Lisätietoja:
Hannu Oskala, puheenjohtaja, puh. 044 530 4712, hannu.oskala(a)gmail.com
Outi Silfverberg, toiminnanjohtaja, puh. 040 754 3313, outi.silfverberg(a)vihreat.fi